خانه / دسته‌بندی نشده / شرکت سهامی خاص چه شرکتی است؟

شرکت سهامی خاص چه شرکتی است؟

تاریخچه و مشخصات شرکت سهامی

در این نوشتار جهت آشنایی بیشتر علاقمندان با شرکت سهامی، علاوه بر تشریح و پیشینه شرکت مزبور ویژگی های شرکت سهامی عام و خاص و هم چنین اظهارنامه شرکت سهامی را مورد مطالعه قرار می دهیم.

• تعریف شرکت سهامی :

ماده یک لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت، شرکت سهامی را چنین تعریف می کند : شرکت سهامی، شرکتی است که سرمایه آن به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام، محدود به مبلغ اسمی سهام آنهاست.

شرکت سهامی خاص

• تاریخچه شرکت سهامی

از آنجا که مطالعه تاریخچه حقوق راجع به شرکت سهامی در کشورهای عمده جهان در درک وسعت تحول این حقوق در کشور ما مؤثر است، لازم است به طور مختصر، تاریخچه شرکت سهامی را بیان کنیم.
الف) وضع قانونگذاری فرانسه
در فرانسه، فکر تقسیم سرمایه شرکت به قطعات مساوی، فکری قدیمی بوده است؛ ولی ابتدا قطعات مساوی سرمایه بیانگر این بود که هر شریک چند درصد از سرمایه شرکت را در اختیار دارد. این قطعات، زمانی که بدون تشریفات خاص قابل انتقال اعلام شدند، در قرن هجدهم، عنوان سهم پیدا کردند. بعدها در قانون تجارت فرانسه، شرکت سهامی به دو نوع تقسیم شد: شرکت‌های که برای ایجاد آنها اجازه دولت لازم نبود و از آنها به شرکت مختلط سهامی تعبیر می شد؛ و شرکت‌هایی که برای تأسیس آنها، اخذ اجازه مخصوص از جانب حکومت لازم بود و به شرکت های سهامی بی نام معروف شدند. اولین بار در قانون تجارت فرانسه، مسئولیت شرکاء در شرکت سهامی، محدود به آورده آنها تلقی شد، بدون آنکه نیاز باشد این امر در اساسنامه قید شود.
از زمان تصویب قانون تجارت فرانسه تاکنون، مقررات راجع به شرکت های سهامی بارها مورد بازبینی و تغییر قرار گرفته است. در قانون ۲۴ ژوئیه ۱۸۶۷ ، ضرورت کسب مجوز از دولت، برای تأسیس شرکت های سهامی لغو شد، این امر، موجب موفقیت فراوان این نوع شرکت در امور تجاری گردید.
ب) وضع قانونگذاری انگلستان :
تأسیس شرکت های تجاری موسوم به ” Companies” در طول قرن هجدهم در این کشور، با توسعه تفکرات کاپیتالیسم آغاز شد. ابتدا کمپانی های بزرگ، فقط به موجب فرمان پادشاه یا قانون پارلمان تأسیس می شد؛ ولی از سال ۱۸۴۴ تصمیم گرفته شد که تشکیل شرکت و اعطای شخصیت حقوقی به آن، فقط با ثبت شرکتنامه تحقق پیدا کند.

کمپانی ها به دو دسته تقسیم می شدند :
کمپانی با مسئولیت نامحدود، که در آن مسئولیت شخصی شرکاء برقرار است.
کمپانی با مسئولیت محدود، که تأسیس آن به موجب قانون ۱۸۵۵ میسر شد. البته در عمل، فقط شرکتهای با مسئولیت محدود مورد استفاده قرار می گیرند؛ چرا که سرمایه در آنها به سهام تقسیم می‌شود و از نظر مسئولیت شرکاء و جنبه های بسیار دیگری به شرکت های سهامی ایران شبیه هستند.
kajsabt
این شرکت‌ها، خود به دو دسته تقسیم می‌شوند: شرکتهایی که مؤسسان آن برای تشکیل سرمایه شان به عموم مراجعه می‌کنند و شرکت‌های سهامی عام نامیده می شوند و شرکتهایی که این کار برای آنها ممنوع است به سهام آنها قابل انتقال به غیر نیست و از آنها به شرکت های سهامی خاص تعبیر می شود.
مقررات راجع به شرکت های سهامی در انگلستان نیز، مانند فرانسه، بارها مورد اصلاح و تغییر قرار گرفته است. یکی از تحولات قانونگذاری این کشور، عبارت است از ثبت اجباری شرکت و نظارت وزارت بازرگانی بر تأسیس و طرز کار آن. آخرین اصلاحات عمده در قانونگذاری این کشور به سال ۱۹۸۹ مربوط می‌شود که در آن، قانون موسوم به Companies” ” به تصویب رسید این قانون شامل قواعد جدید و کلیه قواعدی است که از سال ۱۸۶۲ به بعد در مورد شرکت های سهامی وضع شده است.
درکشورهایی مانند: بلژیک، هلند، ایتالیا، اسپانیا و پرتغال وضع، تقریباً به صورتی است که در موارد قبل گفته شد. حقوق راجع به شرکتهای سهامی در این کشورها، از قرن گذشته تاکنون، پیوسته در حال تغییر بوده است.
ج) قانونگذاری در ایران :
اگر چه قسمتی از قانون تجارت مورخ 1301و1303 به مقررات راجع به رتبه بندی شرکت های سهامی اختصاص یافته بود، اما اولین قانونی که در آن، مقررات راجع به شرکت های سهامی به صورت نسبتاً جامعی پیش‌بینی شد، قانون تجارت ۱۳۱۱ بود. گفتار اولین قانون، یعنی مواد ۲۱ لغایت ۹۳ به این نوع شرکت اختصاص داده شده بود. توسعه شرکت‌های سهامی در ایران، موجب سوء استفاده هایی شد که مدتها مورد بحث بود، و کمیسیون های متعددی برای تصویب قوانین جدید تشکیل شد که سرانجام به تدوین و تصویب لایحه اصلاح قسمتی از قانون تجارت انجامید که حقوق فعلی شرکت‌های سهامی در ایران را تشکیل می‌دهد. جهت دریافت هزینه رتبه شرکت روی این لینک کلیک کنید هزینه رتبه بندی شرکت در ثبت پارس

هزینه ثبت شرکت چقدر است؟

  • هزینه درخواست گواهی عدم سوء پیشینه و کپی برابر اصل مدارک ( پرداختی از جانب مشتریان)
  • هزینه تحویل مدارک ثبت شرکت به باجه های پستی منتخب ( پرداختی از طرف موسسه ثبت شرکت)
  • هزینه حق الثبت در اداره  به مبلغ حدودی ۴ هزار تومان
  • هزینه درج آگهی در روزنامه رسمی و کثیرالانتشار ( بسته به نوع فعالیت شرکت از ۱۳۰ الی ۲۰۰ هزار تومان متغییر می باشد)
  • و در نهایت هزینه ثبت شرکت مسئولیت محدود توسط موسسه کاج جزو کمترین قیمت ها در بین تمامی موسسات می باشد که به قیمت اعلامی شرکت، هیچ هزینه دیگری اضافه نخواهد شد.

لایحه اصلاح قانون تجارت، شامل ۳۰۰ ماده است که معادل نیمی از مواد قانون تجارت است. این امر، نشان‌دهنده اهمیتی است که قانون گذار به شرکت سهامی و نقش آن در حیات اقتصادی کشور داده است. قانونگذار، مقررات راجع به شرکت های سهامی را در ۱۲ بخش مقرر کرده است.
لایحه جدید قانون تجارت، بالاخره پس از دو دوره بررسی در کمیسیون های مجلس به تصویب رسید. بررسی این لایحه با ۱۲۶۱ ماده در صحن علنی مجلس، کار بسیار وقت گیری بود و در تاریخ ۶/۱۰/۱۳۹۰ به تصویب رسید و در ۲۳/۰۱/۱۳۹۱ با اجرای آزمایشی این لایحه در قالب قانونی ۵ ساله در مجلس موافقت گردید. گفتنی است لایحه تجارت که پس از تصویب مجلس شورای اسلامی مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفته بود در جلسه مورخ ۱۸ اسفند ۱۳۹۲ این کمیسیون با حضور نماینده آن شورا مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و ضمن موافقت جهت رسیدگی، مدت اجرای آزمایشی آن برای ۴ سال مورد تصویب قرار گرفت.

مشخصات، ویژگی ها و نحوه تأسیس شرکت سهامی عام

ـ حداقل سرمایه اولیه، شرکت سهامی عام پنج میلیون ریال است.
ـ سرمایه شرکت توسط مؤسسین و عموم مردم تأمین می شود‌.
ـ سهم سرمایه مؤسسین نباید از ۲۰ سرمایه شرکت کمتر باشد.
ـ ۳۵ درصد از مبلغ درج شده در بند مذکور باید به صورت نقدی توسط مؤسسین تأمین و در حسابی تحت عنوان شرکت سهامی عام در شرف تأسیس نزد یکی از بانک ها سپرده شود.
ـ اظهارنامه به همراه طرح اساسنامه شرکت و طرح اعلامیه پذیره نویسی سهام که به امضاء کلیه مؤسسین رسیده باشد با قید نام روزنامه کثیرالانتشار انتخاب شده، در تهران به اداره ثبت شرکت ها و در شهرستان ها به دایره ثبت شرکت ها و در نقاطی که دایره ثبت وجود ندارد به اداره ثبت اسناد و املاک محل تسلیم و رسید دریافت شود. ( ماده ۶ قانون تجارت)
ـ رسید سپرده نقدی و درصورتی که بخشی از آن به شکل تعهد غیرنقدی باشد اسناد مالکیت مربوطه در همان بانکی که واریز نقدی در آن انجام پذیرفته، سپرده و گواهی بانک به پیوست اظهارنامه به مرجع ثبت شرکت ها تسلیم شود.

مشخصات، ویژگی ها و نحوه ثبت شرکت سهامی خاص :

ـ حداقل سرمایه اولیه شرکت سهامی خاص مبلغ یک میلیون ریال است.
ـ سرمایه شرکت صرفاً توسط مؤسسین تأمین می شود.
ـ در آغاز تأسیس حداقل ۳۵ درصد سرمایه به صورت نقدی باید به حساب شرکت سپرده شود.
ـ صورت سرمایه غیر نقدی ( در صورت وجود) باید به تفکیک ارزیابی، و در اظهارنامه منعکس گردد.
ـ چنانچه سهام ممتازی وجود داشته باشد باید موضوع آن در اظهارنامه قید شود.
ـ اظهارنامه که به امضاء کلیه سهامداران رسیده باشد به همراه رسید واریز وجه و صورت اقلام غیر نقد و ( به امضای سهامداران) به همراه صورت جلسه مجمع عمومی مؤسس حاکی بر رسیدگی به سهام و انتخاب مدیران و بازرس یا بازرسان و اعلام قبولی آنان و ذکر روزنامه کثیرالانتشاری که هر گونه آگهی راجع به شرکت تا تشکیل اولین مجمع عمومی عادی در آن منتشر خواهد شد، به مرجع ثبت تسلیم و رسید دریافت گردد.

• اظهارنامه شرکت سهامی :

به موجب ماده ۷ قانون تجارت مندرجات اظهارنامه شرکت سهامی که باید دارای امضاء کلیه مؤسسین و قید تاریخ باشد بشرح زیر است :
ـ نام شرکت.
ـ مرکز اصلی شرکت.
ـ مدت شرکت.
ـ موضوع شرکت.
ـ هویت کامل و اقامتگاه مؤسسین.
ـ مبلغ سرمایه شرکت و تعیین مقدار نقد و غیر نقد آن به تفکیک.
ـ تعهدات سهام با نام و بی نام و مبلغ اسمی آنها و در صورتی که سهام ممتاز نیز مورد نظر باشد تعیین تعداد و خصوصیات و امتیازات این گونه سهام.
ـ میزان تعهد هریک از مؤسسین و مبلغی که پرداخت کرده اند با تعیین شماره حساب و نام بانکی که وجوه پرداختی در آن واریز شده است. در مورد آورده غیر نقد، تعیین چگونگی ها و مشخصات و ارزش آن به نحوی که بتوان از کم و کیف آورده غیر نقد اطلاع حاصل نمود.

ثبت شرکت مسئولیت محدود

جهت راهنمایی در زمینه ثبت شرکت مسئولیت محدود اینجا را کلیک کنید

ثبت برند و استعلام آنلاین برند

قبل از ثبت برند نیاز است بدانید این برند ثبت شده است یا خیر به همین دلیل ابتدا باید نسبت به استعلام برند اقدام نمایید

جهت استعلام آنلاین برند روی لینک کلیک کنید.

همچنین برای ثبت صورتجلسات و تاسیس شرکت باید به سامانه اداره ثبت شرکتها مراجعه نمایید.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

ممنوعیت پرورش تولید مرغ گوشتی برداشته شود

معاون بهره‌برداری تولیدات دامی جهاد کشاورزی مازندران گفت: ممنوعیت پرورش تولید مرغ گوشتی و تخم‌گذار …

دیدگاهتان را بنویسید